Tajemství krásné, zdravé a čisté pleti.
ČÁST 1: Kožní bariéra

O věčně mladé pokožce byly napsány plné internety textů. Tady začneme tím základním, co je třeba pochopit – co vlastně znamená zdravá a vyrovnaná pleť?

Sabina Trčková

Proč mám nekončící problémy s pletí, když se o ni pořád starám?

Jak píšou všechny časopisy pro ženy, pravidelné čištění pleti je jedním z nejzákladnějších kroků, který bychom měli dělat každý den. Je to ale zároveň krok, kterým svou pleť nejvíce ničíme. Paradox dnešní doby také je, že čím více novinek a aktivních složek pleti „dopřáváme“, tím více může být zmatená a poškozená. V tomto článku si osvětlíme, proč tomu tak je.

Upozorňuju, že se to neobejde bez částečného samostudia. Nikdo Vám neřekne, co a jak bude na Vaší pleti reagovat, dokud si to sama nevyzkoušíte. Pak je nutné vědet, proč se tak stalo – proto se musíte alespoň částečně ve složení kosmetiky orientovat.

Naučte se poznat látky, které můžou být důvodem, proč se vám neustále dělají šupinky na tváři, vyrážka po těle nebo bolavé akné.

Co je to kyselý plášť?

Současný životní styl našemu tělu i pleti velmi škodí. Kdybychom žili v ideálním světě bez znečištění, smogu, chemikálií, klimatizací a suchého vzduchu v budovách (někde v divočině na Aljašce), naše pleť by extra péči nepotřebovala. Jak je to možné?

Začneme proto trochou fyziologie. Na povrchu pokožky je přirozeně tenká ochranná vrstva, hydrolipidový film (emulze voda-tuk), první štít před okolním prostředím. Hydrofilní část filmu, tzv. kyselý plášť, udržuje pH kůže mezi 4,5 až 5,5 (ve srovnání s normálním fyziologickým pH je tedy mírně kyselé). Povrchové pH pokožky podporuje rozvoj normální kožní mikroflóry a zároveň potlačuje růst kožních patogenů. Chrání ji před škodlivými bakteriemi a plísněmi, toxiny, znečišťujícími látkami a oxidačním poškozením. To znamená, že máte na pleti bezplatně prostředek proti stárnutí, který vytváří samotná pokožka – každý den!

Správné fungování kyselého pláště na povrchu pokožky má rozhodující význam pro propustnost kůže, chrání buňky pod ním a podporuje silnou kožní bariéru.

Proč je kožní bariéra tak důležitá?

Kožní bariéra je další základní pojem, který musíme znát, pokud chceme zdravou pleť. Je to v podstatě vrchní vrstva vaší pokožky, sestávající z odumřelých kožních buněk (korneocytů), které drží pohromadě matrice lipidů (ceramidů, cholesterolu, volných mastných kyselin), můžeme to přirovnat k cihlám s maltou. Tato struktura je to, co dělá pokožku nepropustnou pro mnoho látek. Zároveň udržuje vlhkost kůže – brání odpařování vody (TEWL = Transepidermal Evaporative Water Loss). Vrstvy korneocytů jí dodávají mechanickou odolnost, právě díky nim může fungovat jako štít chránící před fyzickým a chemickým poškozením i ultrafialovým zářením.

kožní bariéra

Porušená a zdravá kožní bariéra. Zdroj obrázku: https://www.strivectin.com/nia-114-explained

Umývání obličeje vodou jako první věc hned po ránu je proto velmi špatný nápad. Odstraňujete tím kyselý plášť, takže pokožka je zranitelnější a vystavená poškození po celý den. Nadměrným čištěním pleti se také zbavujete lipidů a snižujete soudržnost kožních buněk (jak by držely cihly bez malty?). Podobně negativní vliv může mít i mytí horkou vodou nebo napařování.

Mezi další vnější faktory narušující správnou funkci kožní bariéry patří suchý vzduch, klimatizace, aktivity ve velkém chladu a na přímém slunci. Vedle stresorů z prostředí může za oslabující kožní bariéru také rostoucí věk. Stárnutím obsah vody v organismu rapidně klesá, v podstatě časem „vysycháme“ a produkce ceramidů se snižuje. Tenká kožní bariéra je také typická pro světlý odstín pleti, proto jsou většinou osoby s bledou kůží náchylnější k vyrážkám a začervenání. Vnitřně můžou kožní bariéru ovlivnit hormonální změny (PCOS, menopauza, těhotenství), nezdravá strava, kouření a alkohol, nedostatečný pitný režim.

Celkově shrnuto, kyselý plášť a kožní bariéra nabízejí každodenní ochranu před škodlivými vlivy prostředí. To má zase zásadní vliv na obnovu kůže a podporu přirozených procesů. Tento normální stav rovnováhy pleti chceme udržovat.

Známky porušené kožní bariéry
Pnoucí kůže, nepříjemný pocit
Nadměrné vysoušení, šupinky, svědění
Zčervenání nebo rosacea
Vyrážka, červené pupínky
Kůže hrubá na dotek, výrazná textura, komedony
Zrychlené stárnutí pleti
Periorální dermatitida, přetrvávající akné
Dehydratovaná kůže, která se ale rychle mastí
Pleť je tak citlivá, že reaguje i na jemné produkty
Jizvičky po pupíncích se hojí velice pomalu
Mdlá, zašedlá pleť
Známky zdravé kožní bariéry
Pleť je klidná
Na dotek je hebká a hladká
Kůže je „naducaná“ a hydratovaná
Občasné pupínky se rychle hojí a nejsou hluboké
Pleť je přirozeně zářivá a jasná
Tonus kůže je pevný a pružný
Jemné linky a vrásky jsou méně viditelné
Hyperpigmentace se neobjevuje

7 vlastností dobrého čističe

Čím usilovněji čistíte, čím více kosmetiku kombinujete, tím více se kožní bariéra narušuje a ochrana pleti oslabuje. Z tabulky výše si zkuste diagnostikovat, jak moc je Vaše kožní bariéra poškozená. Pokud hodně, musíte začít s „nulovou péči“. Nechat pleť se znovu nadechnout a obnovit její přirozené procesy. Pak teprve postupně zkoušet jemné přípravky a reakci na ně. Jak tedy čistit pleť, ale přitom neporušit její přirozenou bariéru? Najděte si správný jemný produkt s vyváženým pH, bude to základ Vaší rutiny.

  1. Po použití nezanechává „skřípavý“ pocit

Po čištění se můžete obejít klidně 15 minut bez hydratačního krému, aniž by byla vaše pokožka napjatá nebo dokonce svědivá či šupinatící. V dalším článku „Nesložte se ze složení kosmetiky“ jsem vypsala třídy povrchově aktivních látek (PAL) seřazené od agresivních až po jemné. Pokud Váš čistič obsahuje nějakou z drsných PAL, rozhodně se poohlédněte po jiném!

  1. Jeho pH je nižší než 5

Zdravá pleť má kyselé pH, pohybuje v rozmezí od 4,5 do 5,5. Svůj čisticí prostředek můžete orientačně otestovat pomocí indikačního pH proužku (k dostání v lékárnách). Velice výjimečně je pH uvedeno na etiketě produktu, můžete si ho také zkusit vygooglit. Existují však čisticí prostředky, které mohou mít vyvážené pH, ale stále jsou dráždivé, protože obsahují příliš drsné povrchově aktivní látky nebo jejich vysokou koncentraci. V takovém případě narušíte svou kožní bariéru bez ohledu na dobré pH čisticího produktu. Ujistěte se, že dodržujete signály své pokožky vysvětlené v bodě č. 1.

  1. Není to jen maskované mýdlo

Ne všechna mýdla jsou vysoce alkalická, ale spousta z nich má pH vyšší než 10 (au!). Chemicky jsou to sodné nebo draselné soli mastných kyselin. U mýdel se tak nejčastěji setkáme ve složení INCI s názvy sodium cocoate, sodium stearate, sodium olivate apod. Alternativně mohou být pravá mýdla uvedena jako rostlinné oleje plus hydroxid sodný nebo hydroxid draselný (přísady používané k výrobě mýdla).

  1. Není to peeling

Žádné mikrokuličky, broskvové pecky, cukr a další abrazivní částice. Ty NEJSOU vhodné pro každodenní použití. Většinou jsou navíc velmi ostré, což ve Vaší kůži vytváří mikrotrhlinky, poškozují mechanicky kožní bariéru a tím zvyšují podráždění a záněty. Kromě toho je denní exfoliace příliš, buňky se nestihnou obnovovat. Zde bych upozornila na populární čisticí kartáčky, těch se to týká úplně stejně! Navíc při špatné hygieně roznášejí patogeny po celém obličeji, který už má drhnutím narušenou ochrannou vrstvu… Trochu selského rozumu!

  1. Neobsahuje sulfáty

Nejpoužívanější sulfáty jsou Sodium Lauryl Sulfate (SLS) a Sodium Laureate Sulfate (SLES). Tato třída povrchově aktivních (=čistících) látek je nejvíce agresivní a odmašťující. Pokud Váš čistič vytváří spoustu pěny, může to být známka toho, že obsahuje sulfáty. SLS je pravděpodobně nejdrsnější povrchově aktivní látka používaná v čisticích produktech na pleť (i v šamponech, tekutých mýdlech atd.). Místo SLS zkuste hledat jemné povrchově aktivní látky, jako jsou glukosidy, Disodium Laureth Sulfosuccinate (DLS) nebo Sodium Cocoyl Isethionate (SCI).

  1. Nevoní

Žádný produkt péče o pleť by neměl obsahovat vůně označené jako Fragrance nebo Parfum. Vůně nemá pro pokožku žádný účel, může ji pouze dráždit. Tyto dva názvy mohou označovat jak čistě syntetické vonné látky, tak přírodní silice, ty bývají označené hvězdičkou. V případě umělého parfému nikdy nevíme, jaké je přesně jeho chemické složení, protože jej výrobce nemusí uvádět jakožto součást obchodního tajemství. A divili byste se, jaký je to koktejl chemikálií. Tady upozorním i na konvenční parfémy, které si stříkáme často blízko obličeje.

Přírodní silice, esenciální oleje, jsou i přes svůj krásný název také potenciálně dráždivé. Mezi ty hlavní patří citrusy (citron, limetka, pomeranč, grapefruit, bergamot), dále máta, mentol, geranium, eukalyptus, zázvor, skořice a hřebíček (nebo jejich složky geraniol, linalool, limonen, eugenol, často zvýrazněné tučně jako alergeny).

V ideálním stavu byste měli mít všechny vaše kosmetické produkty bez parfemace!

  1. Obsahuje zvlhčovadla a změkčovadla

Humektanty (zvlhčovadla) jsou hygroskopické látky schopné vázat vodu a tím doplňovat pokožce potřebnou vlhkost už při čištění (např. glycerin, propylenglykol, panthenol, allantoin). Emolienty (změkčovadla) pokožku zjemňují, změkčují a zvláčňují (např. kyselina stearová, cetylalkohol a rostlinné oleje). Takové složení čistícího přípravku bude pravděpodobně přátelštější k pokožce, protože tyto složky pomáhají hydratovat a chránit pokožku během čištění. Vítány jsou také uklidňující přísady jako aloe, heřmánek, zelený čaj apod.

Stručně řečeno, chceme olejovou, gelovou, mléčnou nebo krémovou texturu s obsahem zklidňujících přísad, s jemnými povrchově aktivními látkami a bez potenciálně dráždivých složek.

Pokračování příště…

Líbí se Vám má práce? Rezervujte si svůj termín hned.